Konkursy na ekslibris i małą formę graficzną są organizowane przez Fundację Wspólnota Gdańska oraz Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów". Celem konkursów jest kontynuacja bardzo bogatej, wielowiekowej tradycji tworzenia ekslibrisów o Gdańsku oraz promocja Gdańska w Polsce i za granicą.

2018 - Zwierzęta Morza Bałtyckiego

Gdański Archipelag Kultury, Fundacja Wspólnota Gdańska wraz z Partnerami zapraszają do udziału w 9. Międzynarodowym Konkursie na Ekslibris i Małą Formę Graficzną pt. „Zwierzęta Morza Bałtyckiego”.

Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną organizowany przez Gdański Archipelag Kultury oraz Fundację Wspólnota Gdańska ma charakter cykliczny. To prestiżowe wydarzenie o międzynarodowym znaczeniu i zasięgu gromadzi wybitnych twórców krajowych, zagranicznych oraz początkujących adeptów grafiki.

Tematem tegorocznej edycji zmagań konkursowych się Zwierzęta Morza Bałtyckiego. Misternymi zmaganiami uczestników konkursu pragniemy zwrócić uwagę na niezwykłych mieszkańców fal Bałtyku odznaczających się unikatową barwą, rozmiarami, jak i nazwą. Kiełż, chełbia modra, bełtwa, to tylko niektóre z nich. To także impuls do sięgnięcia do dawnych map i atlasów, w których odwzorowano wyobrażenia morskich mieszkańców, budzących trwogę i strach a zarazem ciekawość i fascynację.

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY

W dniu 9 lipca 2018, jury 9. Międzynarodowego Konkursu na Ekslibris i Małą Formę Graficzną, w składzie:

na posiedzeniu w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, po obejrzeniu 472 prac nadesłanych na konkurs przez 246 autorów postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

GRAND PRIX KONKURSU

Krzysztof Marek Bąk (Polska) za zestaw prac „Ekslibris opus 1431”, „Ekslibris opus 1432” (nagroda finansowa – 1250 zł brutto)

EKSLIBRIS I MAŁA FORMA GRAFICZNA / TECHNIKI TRADYCYJNE

1. NAGRODA

Veselin Damyanov-Ves (Bułgaria) za zestaw prac „Animals of the Baltic Sea I”, „Animals of the Baltic Sea II”,  „Animals of the Baltic Sea III”,   (nagroda finansowa – 1000 zł brutto)

2. NAGRODA

Silvana Martignoni (Włochy) za pracę „Baltic Animals in the Storm” (nagroda finansowa – 750 zł brutto)

3. NAGRODA

Miron Mosurek (Polska) za zestaw prac „Skarp”, Tasza i ciernik” (nagroda finansowa – 500 zł brutto)

WYRÓŻNIENIA (RÓWNORZĘDNE)

Edvin Dragičević (Chorwacja) za zestaw prac „Bitterness of the sea 2”, „Bitterness of the sea 4”, „Bitterness of the sea 6”

EKSLIBRIS I MAŁA FORMA GRAFICZNA / TECHNIKI KOMPUTEROWE

1. NAGRODA

Barbara Kasperczyk (Polska) za zestaw prac „Meduza I”, Meduza III” (nagroda finansowa – 1000 zł brutto)

2. NAGRODA

nie przyznano

3. NAGRODA

nie przyznano 

WYRÓŻNIENIA (RÓWNORZĘDNE)

NAGRODA TERESY KUŚMIERSKIEJ, DYREKTORA GDAŃSKIEGO ARCHIPELAGU KULTURY

Oya Pekmener (Turcja) za pracę „Seal” (nagroda finansowa – 1000 zł brutto)

NAGRODY ANDRZEJA STELMASIEWICZA, PREZESA ZARZĄDU FUNDACJI WSPÓLNOTA GDAŃSKA

Tatiana Kryukova (Rosja) za pracę „Mermaids”(nagroda finansowa –  500 zł brutto)

Mariusz A. Dański (Polska) za zestaw prac „Foka”, „Mewa” (nagroda finansowa – 500 zł brutto)

NAGRODA DR ANNY WALCZAK, DYREKTORA BIBLIOTEKI GDAŃSKIEJ POLSKIEJ AKADEMII NAUK W GDAŃSKU

Miriam Poździk (Polska) za pracę „Chełbia i ryba” (nagroda rzeczowa)

NAGRODA DR HAB. KRZYSZTOFA POLKOWSKIEGO, REKTORA AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH W GDAŃSKU

Piotr Gojowy (Polska) za zestaw prac „In the depths”, „Gabinet Osobliwości” (nagroda finansowa – 1000 zł brutto)

KWALIFIKACJA DO WYSTAWY POKONKURSOWEJ

Wystawa pokonkursowa zostanie otwarta we wrześniu 2018 w budynku Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku przy ul. Wałowej 15. Jury zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej prace 102 autorów zgodnie z poniższą listą:

TECHNIKI TRADYCYJNE

- Anna Janusz-Strzyż (Polska)
- Malwina Domaradzka (Polska)
- Aleksandra Tchórz (Polska)
- Aleksandr Karpushkin (Ukraina)
- Maryia Koshaleva (Białoruś)
- Yuliya Petrovna Kuprina (Rosja)
- Inga Šmitienė (Litwa)
- Jakub Jaszewski (Polska)
- Dominika Stachurska (Polska)
- Yuri Molibozhenko (Rosja)
- Tadeusz Ramik (Polska)
- Fedail Yilmaz ( Turcja)
- Anatoli Zubrov (Białoruś)
- Oksana Budna (Polska)
- Dominika Surmacz (Polska)
- Emilio Carrasco Gutierrez (Meksyk)
- Ewelina Szydełko (Polska)
- Marina Kupkina (Ukraina)
- Karol Patoła (Polska)
- Frédéric Kuhlmann (Francja)
- Carla Fusi (Włochy)
- Olga Tereshchenko (Białoruś)
- Kseniya Vysotskaya (Polska)
- Paweł Stańczyk (Polska)
- Petala Eytihia (Grecja)
- Marcela Miranda (Włochy)
- Arpad Šalamon (Słowenia)
- Bogdan Lokatyr (Ukraina)
- Olga Zhiteneva (Rosja)
- Silvina Elizabeth Insaurralde (Argentyna)
- Margarita Zhurunova (Ukraina)
- Jaroslav Minář (Czechy)
- Miron Mosurek (Polska)
- Emilia Waszak (Polska)
- Liu Qing (Chiny)
- Zuzanna Harat (Polska)
- Jakub Sobczak (Polska)
- Sylwester Kluszczyński (Polska)
- Svetlana Claude (Francja)
- Serghei Tiseev (Mołdawia)

- Maria Barańczyk (Polska)
- Dawid Andrzej Ławicki (Polska)
- Alicja Baca (Polska)
- Natalia Marczak (Polska)
- Kateryna Iermolaieva (Polska)
- Aleksandra Peżka (Polska)
- Grzegorz Frydryk (Polska)
- Marianna Piątkowska (Polska)
- Svetlana Volosiuk (Białoruś)
- Anastasiia Lunkevich (Rosja)
- Elzbieta Kowalska-Matuszewska (Polska)
- Tomasz Barczyk (Polska)
- Anna Jakobschy (Polska)
- Füsun Venceli (Turcja)
- Anna Dybowska (Polska)
- Anna Tikhonova-Yordanova (Bułgaria)
- Mariia Zinchenko (Ukraina)
- Ayşegül Kıranoğlu (Turcja)
- Meral Özdemir (Turcja)
- Magdalena Karwowska (Polska)
- Gökçe Aysun Kaya (Turcja)
- Anna Wielogos (Polska)
- Marcin Dybowski (Polska)
- Bożena Kręcisz (Polska)
- Ivan Randjelovic (Serbia)
- Yezid Vergara Gonzalez (Kolumbia)
- Joanna Wasiluk (Polska)
- Karolina Kordowska (Polska)
- András Réti (Węgry)
- Agnieszka Lech-Bińczycka (Polska)
- Łucja Bańkowska (Polska)
- Hermann Rommel (Niemcy)
- Vladislav Kvartalny (Białoruś)
- Marat Mingaleev (Rosja)
- Rafał Zieliński (Polska)
- Rahul Dhiman (Indie)
- Arvind Sharma (Indie)
- Cristina Gladys Muñoz (Argentyna)
- Osman Dinç (Turcja)

TECHNIKI CYFROWE

- Karolina Kordowska (Polska)
- Snežana Kezele (Serbia)
- Robert Znajomski (Polska)
- Anna Kotowska (Polska)
- Anna Zagórska (Polska)
- Zeliha Kayahan (Turcja)
- Katarzyna Handzlik (Polska)
- Mikołaj Chrostowski (Polska)
- Rajmund Aszkowski (Polska)
- Maya Tcholakowa (Bułgaria)
- Piotr Czyż (Polska)
- Marek Głowacki (Polska)
- Murat Ertürk (Turcja)
- Iryna Koliadina (Ukraina)
- Małgorzata Wyka (Polska)
- Krasimira Drenska (Bułgaria)
- Sezer Çiçekdal (Turcja)
- Kamil Jerzyk (Polska)
- Natalia Kipczak (Polska)
- Marzena Ścirko (Polska)
- Marlena Makiel-Hędrzak (Polska)
- Pál Csaba (Węgry)
- Martin R. Baeyens (Belgia) – udział honorowy


CZŁONKOWIE JURY

prof. Martin R. Baeyens
prof. dr Hasip Pektaş
Bogumiła Omieczyńska
dr hab. Magdalena Hanysz-Stefańska
dr Aleksandra Prusinowska

FUNDATORZY NAGRÓD SPECJALNYCH
Teresa Kuśmierska
dr hab. Krzysztof Polkowski
dr Anna Walczak
Andrzej Stelmasiewicz


Galeria nagrodzonych
exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris" exlibris"

Organizatorzy

GAK Wyspa Skarbów GAK Fundacja Wspólnota Gdańska

Partnerzy

Balticarium ASP PAN Biblioteka

Patroni medialni

TVP Kultura Trójmiasto Radio Gdańsk Miasto Gdańsk